Złoże filtracyjne do basenu
Filtracja to proces, który jest konieczny w przypadku basenów zewnętrznych i wewnętrznych. Dzięki niej możemy cieszyć się odpowiednim poziomem higieny i czystości wody. Zapewnia to bezpieczeństwo użytkownikom i pozwala cieszyć się bezproblemowym użytkowaniem. Sam proces filtracji polega na oddzieleniu substancji z zewnątrz (pyłów, kurzu, ciał stałych, drobnoustrojów) od powierzchni wody. Najczęściej oddziela się je od siebie metodami mechanicznymi, które polegają na korzystaniu z różnego rodzaju rozwiązań i urządzeń do filtrowania wody. Ciecz po przeprowadzonym procesie filtracji nazywana jest filtratem.
Szkło filtracyjne AFM 0,7 - 2 DRYDEN AQUA 21 kg
Szkło filtracyjne AFM 2 - 4 DRYDEN AQUA 21 kg
Szkło filtracyjne Astralpool Active Clear Glass 57011 - 25kg, 0,5-1 mm
Szkło filtracyjne Astralpool Active Clear Glass 57012 - 25kg, 1-3 mm
Szkło filtracyjne Astralpool Active Clear Glass 57013 - 25kg, 3-7 mm
Kulki filtracyjne AQUALOON 450g =17kg piasku
Filtr Intex 29008 - Typ H
Czym jest złoże filtracyjne do basenu?
Złoża do filtracji wody w basenie to podstawa dla pomyślnie przeprowadzonego procesu filtracji, który ma za zadanie jak najlepiej oczyścić wodę. Takie wkłady mogą być wykonane z różnych materiałów, np. piasku, żwiru, kwarcu czy szkła AFM. Są one doskonałym rozwiązaniem do filtrowania basenów prywatnych oraz publicznych. Decydując się na konkretny wkład filtracyjny, warto zapoznać się z parametrami i jakością produktu. Tańsze materiały mogą okazać się słabsze jakościowo, dlatego powinniśmy stawiać na sprawdzone produkty z dobrą opinią na rynku.
Wybierając materiał do filtrowania basenu prywatnego, powinniśmy również dobrać grubość ziaren do predyspozycji konkretnego filtra. Zazwyczaj najlepiej sprawdzają się w tym przypadku najdrobniejsze granulacje. Aby lepiej zabezpieczyć wodę przed drobnoustrojami, warto dobrać również substancje dezynfekujące wodę, które wspomogą działanie filtrowania mechanicznego.
Jakie rodzaje złóż filtracyjnych wyróżniamy?
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów złóż filtracyjnych do basenów. Najbardziej popularne są wkłady piaskowe, żwirowe, węglowe, okrzemkowe, antracytowe czy szklane. Popularne staje się coraz bardziej złoże szklane AFM.
Złoże filtracyjne kwarcowe
Kwarcowe złoże filtracyjne to nic innego jak piasek z wysoką zawartością kwarcu. Jest to jeden z podstawowych rodzajów wkładów wykorzystywanych do filtrowania wody w basenach prywatnych. Doskonale radzi sobie z cząsteczkami stałymi, których gęstość jest wyższa niż gęstość wody. Przed wyborem materiału warto sprawdzić, jaka granulacja będzie najlepsza dla naszego urządzenia filtrującego. Jest to produkt całkowicie naturalny. Ma wysoką odporność na mechaniczne uszkodzenia, a jego dodatkowym atutem jest fakt, że dobrze przepuszcza wodę. Proces filtracji przy pomocy piasku kwarcowego nazywa się sedymentacją. Materiał powinien doskonale radzić sobie z uzdatnianiem wody, jednak musi być całkowicie neutralny dla użytkowników zbiornika wodnego. Dodatkowo nie może mieć wpływu na zabarwienie i smak wody oraz jej inne fizyczne właściwości.
Złoża filtracyjne żwirowe
Żwirowe wkłady filtracyjne produkowane są z rudy bogatej w tlenki manganu i całkowicie organicznej. Doskonale sprawdza się jako jedna z warstw filtrów wielowarstwowych, a także jako produkt jednowarstwowy. Aby dobrze spełniał swoje funkcje, woda musi być odpowiednio napowietrzona przed rozpoczęciem procesu filtracji. Doskonale czyści wodę ze złóż żelaza oraz z manganu. Bardziej zaawansowane filtry z udziałem żwiru radzą sobie również z wypłukiwaniem amoniaku ze zbiornika wodnego. Żywotność jest zależna od częstotliwości oraz poprawności płukania filtra.
Jakie złoże do filtra basenowego sprawdzi się najlepiej?
Czystość wody to podstawa komfortowego korzystania z domowego basenu. Aby móc ją zapewnić, warto zainwestować w odpowiednio dobrany filtr, który poradzi sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami. Jako urządzenia pomocnicze można wykorzystać np. odkurzacz basenowy, który oczyści zbiornik z dużych, stałych zanieczyszczeń. Do usunięcia drobnoustrojów i pyłów potrzebny będzie jednak lepszy uzdatniacz w postaci złoża filtracyjnego.
Bardzo dobrze poradzi sobie piasek z dodatkiem kwarcu. Z powodzeniem zatrzyma brud, kurz i insekty, które będą próbowały przedostać się do naszego zbiornika wodnego. Należy pamiętać o terminowej wymianie takiego filtra. Dodatkowo można pomyśleć o zastosowaniu ozonatora, który zabije bakterie i wirusy, jednak należy pamiętać, że jest to tylko dodatek do filtracji. Coraz bardziej popularne staje się złoże ze szkła filtracyjnego. Ma właściwości sterylizujące, a jego ogromną zaletą jest fakt, że wystarcza na długi czas.