Wczytuję dane...
Jak dbać o basen?

Iskrząco niebieska woda w ciągu całego sezonu kąpielowego jest z pewnością marzeniem każdego właściciela basenu.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że dbanie o wodę w basenie nie jest proste.

Jednak już po pierwszym kontakcie ze środkami chemii basenowej, oferowanej przez Nas -  utrzymanie kryształowo-czystej, pachnącej i spełniającej higieniczne normy wody, stanie się dla Państwa kwestią zaledwie kilkunastu minut.

O czym nie należy zapominać?

Na początku należy sobie uświadomić, że podstawą sukcesu jest właściwie dobrany do basenu rozmiar filtracji piaskowej.

Bez jej prawidłowego funkcjonowania, nawet użycie środków chemicznych, nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, w postaci zgodnej z normami jakościowymi wody.

Kolejną niezbędną rzeczą jest posiadanie basenowych akcesoriów w postaci odkurzaczy, do usuwania zanieczyszczeń ze ścian i dna basenu.

Siatek do wyławiania liści i owadów.

Bez tych akcesoriów nie jest możliwe utrzymanie higieny wody w basenie na odpowiednim poziomie.

Dbanie o basen za pomocą środków chemicznych możemy rozpocząć dopiero wtedy, gdy piasek filtrujący w filtrze jest czysty.

Piaskowy wkład filtrujący powinien być utrzymywany w czystości, dlatego musimy go chociaż raz na dwa tygodnie prawidłowo przepłukiwać (po wyczyszczeniu filtra piaskowego nie należy zapominać o dopełnieniu wody w basenie).

Pierwsze napełnianie basenu lub uruchamianie basenu po zimie

Jeśli w basenie nie ma żadnych większych zanieczyszczeń, najpierw należy sprawdzić i dostosować do normy stopień twardości wody.

Następnie skontrolować i ewentualnie przywrócić właściwy poziom pH.

Jeżeli obie wartości mieszczą się w normie, można przystąpić do zastosowania kolejnych środków chemicznych.

Następnie należy przystąpić do uzdatniania wody w basenie, stosując jednorazowo środek Chlor Shock lub Chlor w granulacie oraz przeprowadzić 24 godzinną filtrację.

Preparat chemiczny Chlor Shock jest skuteczny dzięki zastosowaniu wolnego chloru niszczącego wszelkie zarodki bakterii roślinnych i zwierzęcych, a dodatkowo szybko i lekko się ulatnia.

Dzięki temu, w ciągu 1-2 dni, mogą Państwo rozpocząć normalne użytkowanie basenu.

Od czego zawsze zaczynać?

Poziom pH 

Poziom pH informuje o tym, czy woda w basenie ma odczyn kwaśny czy zasadowy. W praktyce wystarczy wiedzieć, że dla chemicznego przygotowania wody wartość pH waha się w granicach 1-14. pH 7 ma dokładnie neutralny roztwór.

Do sprawnego funkcjonowania wszelkich środków chemiczych poziom pH powinien mieścić się w przedziale od 6,8 - 7,2. W przypadku poziomu pH niższego niż 6,8 woda w basenie jest mętna, co oznacza, że zazwyczaj ma kolor mleczny lub jasno-siwy. Wyższy poziom pH sprzyja pojawianiu się rzęs wodnych i innych żywych organizmów. W celu obniżenia poziomu pH mogą Państwo zastosować środek pH - , zaś do podwyższenia pH + .

Prawidłowa kontrola poziomu pH powinna odbywać się dwa razy w tygodniu. W przypadku pojawienia się zanieczyszczeń lub wysokiej temperatury powietrza, kontrolę należy przeprowadzać raz dziennie. Jeśli zauważą Państwo odchylenie od obowiązującej normy, należy natychmiast przywrócić odpowiedni poziom pH.

Twardość wody

Kolejną ważną wartością, którą należy kontrolować, jest twardość wody.

Informacje o stopniu twardości wody mogą Państwo uzyskać od firmy ją dostarczającej, a w przypadku wody ze studni, konieczne jest dokonanie własnego pomiaru.

Do tego celu służą odpowiednie testery.

Stopień twardości wody w basenie nie może być wyższy niż 18 N.

Jeśli stopień twardości jest wyższy niż zalecany poziom, należy zastosować środek chemiczny Studnia Mineral - lub Metal Magic.

Prawidłowa kontrola twardości wody powinna być przeprowadzana minimalnie raz w miesiącu w ciągu całego sezonu.

W przypadku pojawienia się minerałów, okres pomiędzy kolejnymi czyszczeniami należy skrócić, w zależności od potrzeb własnych, nawet do jednego tygodnia.

Ważne jest, aby nie zapominać o kontroli i dbaniu o odpowiedni stopień twardości wody, w czasie dolewania jej do basenu. 

Przygotowanie wody w basenie na zimę

Do dobrego przygotowania wody w basenie na zimę, bezwarunkowo konieczne jest dokładne wyczyszczenie i odpowiedni poziom pH. Następnie należy zastosować środek Zazimowacz.

Zaleca się, aby na okres zimy przykryć basen zimową pokrywą, która chroni przed spadającymi liśćmi i zanieczyszczeniami z powierzchni. 

Użytkowanie basenu

Zapobieganie tworzeniu się rzęs

Gdy temperatura powietrza przekroczy 20 stopni Celsjusza, zalecane jest stosowanie środka chemicznego Algaestop/ Stop rasam/ Alba, w celu zapobieganiu tworzenia się rzęs.

Jak na czas zapobiec zmętnieniu wody

Kiedy woda w basenie przestanie połyskiwać bądź nastąpi nagłe jej zmętnienie, które nie jest spowodowane nieodpowiednim stopniem twardości wody lub niewłaściwym poziomem pH, należy użyć środka Flock/ Flockfix lub dla mocniejszego efektu Projasnovacz. Dzięki niemu drobne cząsteczki nieczystości łączą się, przez co stałą się łatwiej wychwytywane przez piaskową filtrację.

Potrójna kombinacja

Nie należy zapominać o możliwości użycia preparatu Chlor Triplex czy innych tabletek multi-funkcyjnych. Jak sama nazwa wskazuje, kryją one, kilka skutecznych składników w jednej tabletce. największy udział ma oczywiście chlor, drugim z nich jest algaestop, a trzecim flokulant.

Środek ten dostarcza chlor do basenu, poprzez umieszczenie tabletki w przeznaczonych do tego pojemniku. Dodatkowo dostarcza wodzie basenowej algę, która zapobiega tworzeniu się rzęs. Z kolei flokulant łączy drobne cząsteczki, dzięki czemu zwiększa się skuteczność filtracji piaskowej. Wynik działania tej potrójnej kombinacji jest alternatywą dla użycia trzech rodzajów środków chemicznych. W lecie polecane jest stosowanie dodatkowe pojedynczych produktów.

Tygodniowa pielęgnacja (konserwacja) basenu

W ciągu sezonu kąpielowego należy przynajmniej raz w tygodniu przepłukać wkładkę filtracyjną (piasek czy kartusz). Regularnie należy kontrolować wartość pH oraz chloru. Sprawdzamy wielkość tablet i w przypadku braku uzupełniamy. 

Ze względu na to, że niektóre glony są odporne na zwykłe chlorowanie, należy raz w tygodniu zastosować dawkę preparatu profilaktycznego przeciwko rozwojowi glonów.

W czasie wysokiej temperatury powietrza oraz przy dużym obciążeniu basenu wskazane jest potraktowanie wody tzw. środkiem wstrząsającym, czyli Chlor shock. Wówczas bardzo szybko podniesie się koncentracja chloru aż do 10 mg/l. Koncentracja ta zniszczy wszelkie bakterie, wirusy, glony i ewentualnie owady znajdujące się w wodzie. Po tej czynności nie należy korzystać z basenu w ciągu 24 godzin. Ważna jest, by po zastosowaniu shocku, były odpowiednio wyczyszczone dno i ściany basenu.

Wskazane jest raz w tygodniu stosować preparat Flock, którego stosowanie usuwa tworzenie się zmętnień oraz usunie już istniejące zmętnienia.

Problem brudnej wody

Czyszczenie ścian basenu

Wiele drobnych cząsteczek kurzu i pyłu znajdujących się w powietrzu i wodzie, najpierw rozpuszcza się, a następnie osadza na ścianach basenu. Zanieczyszczenia te tworzą nieestetyczny, ciemny osad na skraju zbiornika, a równocześnie wspomagają rozwój glonów i zmętnień. Zanieczyszczeń na granicy powierzchni wody i ścian basenu mogą się Państwo pozbyć przy pomocy preparatu Clear Gel. Przed czyszczeniem należy obniżyć powierzchnię wody pod granicę zanieczyszczenia o około 5-10 cm. Regularnie można te zanieczyszczenia usuwać automatycznymi lub półautomatycznymi odkurzaczami.

Usuwanie dużych zanieczyszczeń

Zanieczyszczenia, które spadły na dno (piasek, kamyczki, zbutwiałe liście) usuną Państwo korzystając z odpowiednich akcesoriów basenowych, zmiatając i odkurzając.

Zanieczyszczenia, które pływają na powierzchni lub unoszą się na powierzchni wody martwe owady, włosy, nasiona) należy codziennie usuwać przy pomocy siatek. Wszystkie te zanieczyszczenia są pożywką dla rozwoju mikroorganizmów. Polecamy przykrywać basen płachtą (kryjącą lub solarną), w ten sposób uniknie się wniknięcia zanieczyszczeń do basenu. Płachty stosuje się również w celu obniżenia odparowywania wody czy podwyższenia jej temperatury.

Czasami może się zdarzyć, że pomimo wszelkich starań nie uda się Państwu utrzymać wszystkich parametrów na odpowiednim poziomie. Efektem ego będzie zanieczyszczona woda, która może przybierać kolor zielony, mleczny lub być bardzo mętna. Jeśli znajdą się Państwo w takiej sytuacji, należy rozpocząć te same czynności, które zostały opisane w części " Pierwsze uruchomienie basenu lub uruchomienie basenu po zimie". W skrócie należy najpierw starannie wyczyścić ściany i dno basenu, koszyczki pompy i skimmera, a także dokładnie przepłukać piasek filtracyjny. Oczywiście należy skontrolować u wyrównać poziom pH.

Mętna woda

Przy mętnej wodzie należy najpierw dostosować twardość wody i poziom pH.

Jeśli ta zmiana nie rozwiąże Państwa problemu, należy użyć preparatu Flock lub Projasnovacz. Przy jego stosowaniu konieczna jest ciągła filtracja wody, aż do jej oczyszczenia. W ciągu tego okresu niezbędne jest sprawdzanie przepustowości filtracji  (za pomocą manometru), a w razie konieczności przepłukanie substancji filtrującej ( po przepłukaniu nie zapomnijcie państwo o dolaniu wody do basenu). Należy również sprawdzić przepustowość wstawionych koszyczków pomp i skimmera.

Zielona woda

Jeśli woda jest zielona, a poziom pH jest odpowiedni, należy zastosować środek Chlor shock. Gdy woda zmieni swój kolor i zacznie się powoli oczyszczać, należy dodać preparat Flock. Przy zastosowaniu tych środków bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na zmianę zabarwienia wody w basenie. Jeśli nagle, po pierwszym użyciu Chlor shock zmieni się kolor rzęsy w wodzie, nie należy ponownie stosować preparatu zawierającego chlor. Pomiędzy poszczególnymi zastosowaniami powinno upłynąć minimalnie 24 godziny, nie należy przekraczać dawek zalecanych na etykietach. Również Flock powinniśmy stosować dopiero po rozjaśnieniu się wody.

Tak samo, jak w powyższym przypadku, po zastosowaniu środka chemicznego należy filtrować wodę, aż do całkowitego jej oczyszczenia. Nie zapominajcie Państwo o kontroli przepustowości filtracji, a w razie konieczności należy przepłukać substancję filtrującą (po przepłukaniu nie należy zapomnieć o uzupełnieniu wody w basenie). Następną czynnością jest kontrola przepustowości wstawionych koszyczków pompy i skimmera. Przy rozwiązaniu problemu brudnej wody, dobrze jest skontrolować, czy stopień twardości wody jest na odpowiednim poziomie.

Akcesoria basenowe

Nieodłączną częścią każdego basenu powinny być wygodne akcesoria wysokiej jakości. W połączeniu z odpowiednim filtrowaniem i stosowaniem chemii basenowej pomagają one uzyskać kryształowo czystą wodę w Państwa basenie. To pozwoli na bezproblemowe letnie kąpiele w zaciszu Państw ogrodu.

In progress